3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
 
 
 

Психологічна служба

 
Психологічна служба є складовою частиною виховного процесу комплексу. Проблема, над якою працює практичний психолог-методист Якимчук Ганна Валентинівна,  -  «Виховання компетентної особистості через диференціацію навчання та психологічного супроводу – допомога у розвитку всебічно розвиненої, компетентної особистості. Супровід психолога починається з перших днів навчання учнів у новостворених класах.

 Основні види діяльності психологічної служби

- діагностика - психологічне обстеження дітей і підлітків, їхніх груп та колективів, моніторинг змісту й умов індивідуального розвитку дітей та учнівської молоді;

- визначення  причин,   що ускладнюють їх розвиток та навчання;

- корекція – здійснення психолого-медико-педагогічних заходів з метою усунення відхилень у психофізичному та індивідуальному розвитку і поведінці, схильності до залежностей та правопорушень, подолання різних форм девіантної поведінки, формування соціально корисної життєвої перспективи;

- реабілітація – надання психолого-педагогічної допомоги дітям, підліткам, молоді, які перебувають у кризовій ситуації (постраждали від соціальних, техногенних, природних катастроф, перенесли тяжкі хвороби, стреси, переселення, зазнали насильства тощо), з метою адаптації до умов навчання і життєдіяльності;

- профілактика – своєчасне попередження відхилень у психофізичному розвитку та становленні особистості, міжособистісних стосунках, запобігання  конфліктним  ситуаціям у навчально-виховному процесі тощо;

- практичному, на якому забезпечує безпосередню роботу психологів, соціальних педагогів у навчальних закладах.

 
Головні напрямки діяльності психологічної служби:

- психологічне обстеження учнів під час вступу до гімназії;

- психодіагностика особистісних рис характеру особистості учнів середніх та старших класів;

- визначення індивідуального розвитку з метою допомоги в адаптації до навчання в нових умовах профільного закладу;

- вивчення класних колективів;

- виявлення та психологічний супровід обдарованих дітей;

- своєчасне попередження відхилень у психічному розвитку та становленні особистості;

- запобігання конфліктним ситуаціям у навчально-виховному процесі;

- профорієнтаційна робота з учнями 9-11 класів;

- попередження негативних звичок;

- психокорекція поведінки учнів (ігри, бесіди, тренінги);

- консультативно-методична допомога учням, вчителям, вихователям та батькам з питань навчання, виховання, міжособистісних стосунків;

- психологічна просвіта ( участь у психолого-педагогічному семінарі, засіданні методичних об’єднань вихователів та вчителів, виступи на батьківських зборах, ділові ігри, бесіди).


Психологічна служба комплексу побудувала свою роботу так, щоб сприяти розвитку всебічно розвиненої особистості учня, розвитку почуття відповідальності за своє майбутнє. 

Робота психологічної служби проводиться за такими напрямами:

- робота з учнівським колективом,

- робота з педагогічним колективом,

- робота з батьківським колективом,

- методична робота.
Супровід психолога в Центральноукраїнському науковому ліцеї-інтернаті починається з перших днів навчання учнів. На початку навчального року практичний психолог Якимчук Г.В. провела тренінги-спілкування «Будьмо знайомі!» з метою знайомства та покращення адаптації до навчання в закладі у новостворених 5 та 10-х класах, здійснювала психодіагностику та спостереження за адаптацією та формуванням класних колективів. За допомогою психологічних методик вивчались індивідуальні особливості учнів, їхні риси характеру, темперамент, творчі здібності, рівень вихованості учнів. Під час дистанційного навчання проводилась онлайн-робота психолога із здобувачами освіти за допомогою zoom-конференцій, вайбер-груп та в телефонному режимі.

Відповідно до вікових особливостей здобувачів освіти були проведені заходи психологічної служби щодо профілактики суїциду, злочинності серед неповнолітніх, насильства, булінгу, торгівлі людьми. В межах акції  «16 днів без насильства», мета якої  привернути увагу громадськості до актуальних для суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків, проведено відповідні заходи. Змістовно проводився «Тиждень психології», мета якого - підвищення інтересу до діяльності психологічної служби з боку всіх учасників освітнього процесу, розширення та поглиблення знань з психології. Значна увага приділялася супроводу учнів «групи ризику»,  дітей ВПО та дітей, батьки яких захищають нашу Батьківщину.

Актуальним питанням у роботі шкільного психолога є розвиток, впровадження сучасних форм навчання, спрямованих на підтримку творчих зусиль кожного та розвиток особистості, профорієнтаційна робота в профільних та допрофільних класах. Значне місце у роботі психолога займає діагностика, розвиток і супровід обдарованої дитини в умовах комплексу. Велику увагу практичний психолог приділяє роботі з обдарованими дітьми.

В 2022-2023 навчальному році у Центральноукраїнському ліцеї з’явилися учні 5 класу НУШ.  Практичний психолог та соціальний педагог здійснювали супровід пэятикласників під час навчально-виховного процесу в закладі: спостерігали за адаптацією учнів до навчання у п’ятому класі під час уроків та в позаурочний час за такими параметрами: особистісні особливості учнів, формування передумов навчальної діяльності, взаємини з однокласниками. Разом з адміністрацією та педагогічним колективом  виробили єдиний підхід до кожного учня і єдину систему  вимог до учнів 5 класу.

У рамках акції «Літо 2023. Вперед до Перемоги!» практичний психолог проводила з ліцеїстами 5-9 класів тренінгові заняття. Учні мали нагоду визначити найважливіші цінності у своєму житті, знайти ресурси для збереження психічної рівноваги у складний час, цінувати свою родину та державну незалежність.

Працюючи над формуванням гармонійного розвитку особистості учнів, велику увагу Якимчук Г.В. приділяє індивідуальним формам роботи.



ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА В НУШ







Матеріали:
Презентація "Психологічна служба"
Загальна декларація прав людини
Законодавчі та нормативно-правові акти щодо запобігання та протидії насильства
Захист ментального здоров’я учасників освітнього процесу в умовах війни
Конвенція про права дитини
Нормативно-правова база психологічної служби
Ментальне здоров'я: як подбати про себе?
Щодо профілактики суїцидальних тенденцій серед учнів
Квест «Ментальне здоров’я»
Річний план психолога за 2023-2024 н.р.