3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
 
 
 

Про конфлікт

Автор: kryvenko від 20-12-2010, 13:04, переглядів: 3 558

0  

Про конфлікт

Вирішення конфліктної ситуації та відновлення своєї рівноваги

 

     У кожному конфлікті можна виділити його окремі компоненти - пізнавальний, емоційний, вольовий. Пізнавальний компонент полягає в протиріччі сприймання тих чи інших подій, явищ, фактів його учасниками в існуючій ситуації, викривленні уявлень про індивідуальні особливості один одного та займану позицію, справжні причини напруженості, можливі варіанти вирішення проблеми. Конфлікт може також спричинитися акцентуванням уваги не на цілісному тлі події, а на окремих її фрагментах (частинах, деталях); загостренням пам’яті на негативних обставинах, пов’язаних з контактами конфліктуючих у минулому; низьку критичність мислення, нездатність зрозуміти позицію іншого чи визнати правильність відмінної від своєї точки зору, тенденційність та упередженість оцінок.

     При вирішенні конфліктної ситуації слід дотримуватись таких правил:

  - варто пам’ятати, що під час конфлікту в людини домінує не розум, а емоції, це приводить до афекту, коли свідомість просто відключається, і людина не відповідає за свої слова та вчинки, за які пізніше їй стає соромно. Тому під час ділової суперечки не треба допускати слів, які принижують гідність співрозмовника,  іронічні зауваження, сказані з почуттям прихованої зверхності;

  - прагніть до поважної манери розмови. Вживайте  такі фрази, як «Вибачте», «Якщо вам не важко», вони  запобігають формуванню у опонента внутрішнє протистояння, знімають негативні емоції;

  - намагайтеся вести обговорення проблеми по суті, опираючись на об’ективні  критерії, старайтесь вислухати співбесідника.

     Будьте толерантними, наполягаючи на своїй пропозиції, не відкидайте пропозицію партнера, краще задайте собі питання: «Хіба я ніколи не помиляюсь?»

Якщо ви і  ваш співбесідник роздратовані, то необхідно знизити внутрішній тиск, як кажуть в народі – «випустити пар». Але разрядитися на оточуючих — це не вихід, а вихідка. Та все ж, коли вже так трапилось, что ви втратили контроль над собою, намагайтесь зробити одне: замовчіть  самі, а не вимагайте цього від партнера. Запропонуйте співбесіднику стати на ваше місце й запитайте: «Якби ви були на моєму місці, то що б ви зробили?» Це знімає критичний настрій и переключає співбесідника з емоцій на осмислення.

      Не перебільшуйте свої заслуги и не демонструйте переваги. Не звинувачуйте тільки партнера за ситуацію, що виникла.

     В психології проведено багато досліджень по вивченню можливостей індивидуальної та групової психокорекції конфліктної поведінки. Ось деякі з методів, завдяки яким можна зняти напругу, звільнитися від роздратування й гніву.

- «Переключення  на другий вид діяльності» — пов’язаний з  рухливою активністю, що потребує фізичного навантаження, завдяки чому згорає адреналін. Так, якщо ви знаходитесь на работі, займіться будь-яким видом діяльності: переберіть папери; полийте квіти; переставте стіл, стілець; швидко пройдіться кілька разів по коридору; зайдіть у туалетну кімнату й потримайте  руки 4-5 хвилин під холодною водою; підійдіть до вікна,  подивіться на небо, дерева, будівлі. Якщо ж ви знаходитесь вдома, то постарайтесь вийти на вулицю,  побігати чи походити в швидкому темпі 10-15хвилин; прийміть контрасний душ; перемийте посуд. Намагайтесь практикувати цей метод як можна частіше в ті моменти, коли відчуваєте, що втрачаєте самоконтроль. Крім того, постарайтесь хоч би раз в тиждень займатисьс правою, яка вас радує та  приносить задоволення.

- «Візуалізація» — в думках виразіть свої почуття й переживання на людину, що викликала негативну реакцію. Вона не сперечається, ваше раздратування поступово стихає. В результаті отримаєте звільнення від  гніву, нічим при цьому не ризикуючи. В Японії в різних установах є кімната психологічного розвантаження, де є манекен для биття, щоб фізично розрядитись, уявляючи свого опонента.

-«Заземлення» —треба уявити, що гнів входить в вас від оппонента, як пучок негативної енергії. Потім ця енергія опускається в ноги й вільно йде в землю. Це відбувається швидко, як розряд блискавки.

-«Внутрішній промінь» — цей метод можна використати на початковій стадії раздратування, коли приходить порушення самоконтролю, зникає психологічний контакт в спілкуванні, появляється відчуження. Для його виконання необхідно разслабитися та уявити слідуючі картинки. У верхній частині виникає світлий луч, який рухається зверху вниз і повільно освічує обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним та приємним світлом. За рухом  променя разрівнюються зморшки, зникає напруження в потилиці, на лобі, «опускаються» брови, «охолоджуються» очі, розслабляються куточки губів, опускаються плечі, вивільняються шия й груди. Світлий внутрішній промінь створює нову спокійну, впевнену людину.

Запитайте себе: «Який урок я можу взяти з цієї ситуації, щоб бути підготовленим до  аналогічних випадків у майбутньому? Як я можу набути впевненості в собі, якщо зіткнусь з подібним випадком знову?»  Такий підхід допоможе звільнитись від негативних емоцій, поскільки навчить вести себе гідно в аналогічних ситуаціях та уникнути стресу.

      Тут наведені лише кілька методів, їх значно більше. Виберіть для себя найбільш сприятливі. Регулярне використання  цих методів приведе до того, що гнів и раздратування покинуть вас, а конфліктна ситуація не матиме загострення та негативних наслідків.

                                                                                                                                                                            Якимчук Г.В.

Категорія: Психологія

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися бо зайти на сайт під своїм ім'ям.
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.