Щоб вибір професії учнями був справді свідомим і вільним, необхідно враховувати принаймні три фактори: поінформованість про світ професій, знання своїх особистісних особливостей, уміння співвідносити особисті здібності, які вимагають професія і спеціальність. Профорієнтаційна робота сприяє професійному самовизначенню учнів, насамперед виявленню й розвитку їх нахилів і здібностей, формуванню мотивів вибору професії, професійних інтересів, моральних та інших якостей, важливих для майбутньої трудової діяльності та затребуваність професії у суспільстві.
Практичний психолог Якимчук Г.В. проводила з учнями 9-10-х класів анкетування та тестування учнів за методиками, що призначені для виявлення переважаючих інтересів та нахилів учнів. Серед них «Анкета інтересів», «Диференційно-діагностичний опитувальник» Є. Клімова та тест «Формула темпераменту» А. Белова.
Для вивчення та поглиблення готовності школярів до вибору професії у Центральноукраїнському науковому ліцеї-інтернаті проводяться різні психолого-педагогічні методи, які включають спостереження, анкетування, тестування, індивідуальні та групові бесіди, тренінги, проекти.