5 квітня 1710 року Пилип Орлик уклав зі старшиною та запорожцями угоду, «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» — документ, який відомий нам під назвою «Конституція Пилипа Орлика». Це була перша в Європі модель вільної, незалежної держави.
Під час тематичної класної години, проведеної в 11-Б класі 4.05, учні узагальнили свою обізнаність з цього питання та отримали додаткову інформацію. Увага наголошувалася на різнобічності особистості Пилипа Орлика та його невтомній цілеспрямованості як фундатора української державності. Ця історична постать вражає своєю ґрунтовною освітою, якостями розумного й чесного політичного діяча, талантом до художнього слова.
Під час заходу були розглянуті та прокоментовані головні положення конституції Пилипа Орлика. Дуже важливим було проголошення республіканського політичного устрою незалежної Української держави, в якій усі посади мають бути виборними. Конституція закріплювала ідею поділу влади на законодавчу, виконавчу, судову. Документ також визначив основні принципи внутрішньої і зовнішньої політики Української держави, закріпив рішення про соціальне забезпечення злидарів, удів, сиріт, містив у собі антикорупційні механізми.
На жаль, конституція була укладена поза межами України у місті Бендери в Молдові, куди Пилип Орлик змушений був емігрувати разом з однодумцями. Але ж значення діяльності Орлика на користь утворення нашої державності важко переоцінити.