Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат » Здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням

3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
 
 
 

Здобуття профільної середньої освіти за академічним спрямуванням

ЗАКОНОДАВСТВО

Профільна середня освіта — один із рівнів освіти (ч. 2 ст. 10 Закону "Про освіту" від 05.06.2017 № 2145-VIII). Це відповідає третьому рівню Національної рамки кваліфікацій. Цей рівень триває три роки, і його можуть здобувати в окремих закладах освіти або в структурних підрозділах одного закладу освіти (п. 3 ст. 12 Закону "Про освіту") .

Заклади освіти можуть мати освітні програми профільної середньої освіти за академічним та/або професійним спрямуванням (п. 7 ст. 12 Закону Закону "Про освіту").

Академічне спрямування — профільне навчання на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, і поглибленого вивчення окремих предметів з урахуванням здібностей та освітніх потреб здобувачів освіти з орієнтацією на продовження навчання на вищих рівнях освіти.

Професійне спрямування — орієнтоване на ринок праці профільне навчання на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, та професійно орієнтованого підходу до навчання з урахуванням здібностей і потреб учнів.

ПРОФІЛЬНЕ НАВЧАННЯ

Часто профільне навчання ототожнюють із професійним, але це різні поняття:



Профільне навчання

Професійне навчання
різновид диференційованого навчання здобувачів освіти старшої школи відповідно до їхніх освітніх потреб, нахилів, здібностей, які зумовлені орієнтацією на майбутній професійний вибір

набуття та вдосконалення професійних знань, умінь та навичок особою відповідно до її покликання і здібностей, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для професійної діяльності та конкурентоспроможності на ринку праці



Звідси, профіль навчання — спосіб організації диференційованого навчання, який передбачає поглиблене і професійно зорієнтоване вивчення циклу споріднених предметів. Профілі навчання в закладі освіти зумовлені:

  • кадровими, матеріально-технічними, інформаційними ресурсами закладу освіти;

  • соціокультурною та виробничою інфраструктурою регіону, де розташований заклад освіти;

  • перспективою здобуття подальшої освіти та майбутніми життєвими планами здобувачів освіти.

Для організації профільного навчання потрібно створити його модель. Процес моделювання складається з трьох етапів:





Аналітичний етап

Перспективний етап
Виконавчий етап
вивчають та оцінюють мету та завдання профільного навчання та умови, за яких його реалізують
вивчають засоби і форми моделювання
реалізують задум і відтворюють на практиці розроблений проєкт профільного навчання





ФУНКЦІЯ ЗАСНОВНИКА

Відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності повної загальної середньої освіти та професійної (професійно-технічної) освіти. Планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти


Забезпечити територіальну доступність повної загальної середньої освіти, органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій (ч. 1 ст. 13 Закону "Про освіту").

Профільне навчання має регіональний характер, тобто охоплює освітніми послугами територію більшу як одна адміністративно-територіальна одиниця нижчого рівня. Тож завдання організації якісного профільного навчання слід розглядати як невід’ємну частину Стратегії розвитку освіти громади і як елемент Обласної (регіональної) Стратегії розвитку освіти. Очевидно, що ініціювати й координувати цей процес повинна регіональна влада — департаменти/управління освіти і науки обласних державних адміністрацій.

ФУНКЦІЇ НАУКОВОГО ЛІЦЕЮ

Допрофільна підготовка має сприяти профільному самовизначенню здобувачів освіти, тому доцільно організовувати курси за вибором, проводити профорієнтаційні заходи, інформувати учнів. Адже індивідуальна освітня траєкторія передбачає створення освітнього середовища, зорієнтованого на особисті здібності здобувачів освіти та їхній розвиток через різні види діяльності, передусім практичної.

Створити організаційно-педагогічні умови, щоби реалізувати індивідуальні освітні траєкторії, забезпечити педагогічний супровід для побудови індивідуального освітнього маршруту.

Через індивідуальну освітню траєкторію реалізується принцип варіативності навчання, тобто ліцеїсти можуть вибирати профіль, предметні курси за вибором, курси загальнокультурного розвитку, гуртки, платні послуги, індивідуальні консультації, послуги додаткових освітніх ресурсів, які надають заклади освіти міста, творчі, дослідницькі роботи, проєкти, засоби оцінювання освітньої діяльності, строк їхньої реалізації, громадську діяльність у закладі освіти та поза його межами.

ПЕРСПЕКТИВИ ВИПУСНИКА НАУКОВОГО ЛІЦЕЮ