Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат » Участь слухачів у археологічних експедиціях 2013 року

3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
3D подорож
 
 
 

Участь слухачів у археологічних експедиціях 2013 року

Машина часу

Людство з давніх-давен марить подорожами у часі, прагне хоч на мить зазирнути в минуле та майбутнє аби дізнатись, що було раніше і чого варто очікувати в найближчий час.

Але чи можливо це? Можливо. Археологічні розкопки, це не що інше як погляд у минуле, а невеликий бульдозер, що шар за шаром знімає ґрунт епох, є машиною часу.

В серпні цього року відбулась одна з таких подорожей в давнину. Невеликий загін з п’ятнадцяти чоловік на чолі з Тупчієнком М.П. взявся проводити охоронні дослідження двох невеликих курганів доби бронзи неподалік від с. Володимирівка Петрівського району, що через активну сільськогосподарську діяльність зазнавали руйнації. Завдяки товариству "Православна просвіта” в черговий раз стала можливою участь в професійних дослідженнях давніх пам’яток археології вихованців археологічного гуртка "Скіф”.

В перший же день дослідники на поверхні насипу натрапили на кам’яні плити, що перекривали поховання так званої ямної культури, що датується ХХХ – ХХІІІ ст. до н.е. Ця подія викликала радість у дітей, але засмутила професіоналів, оскільки свідчила про те, що пам’ятка була майже повністю зруйнована. Ця могила і була найдавнішою.

Наступне поховання належало так званій катакомбній культурі. В ногах і біля голови похованого лежали два ліпні чорні горщики.

Неординарним виявилось поховання кочовика попередньо датоване XIV – XV ст. Похований лежав на спині зі схрещеними руками.

Другий курган виявився насипом природного характеру.

Власне, окрім розкопок кіровоградські підлітки прийняли участь в археологічних розвідках, під час яких виявили декілька нових пам’яток що перебували у господарському використанні а отже були приречені на скоре знищення. Також учні здійснили екскурсійну подорож в м. Жовті Води, де відвідали місцевий краєзнавчий музей, що вразив своєю невеликою, але цікавою колекцією.

Особливо пізнавальним було спілкування із досвідченими археологами, що залюбки ділились життєвим досвідом.

Говорять, що кургани – це німі свідки історії. Ні, вони не німі! Потрібно просто розуміти їхню мову і тоді вони відкриють таємниці далекого минулого.

Микита ІВАНОВ,
переможець ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту
науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України,
випускник секції археології Кіровоградської МАНУМ

Капсули часу

Багато тисячоліть тому, давні люди залишили після себе певні «капсули часу» – так звані курганні насипи, що зберігають сакральні традиції кочових народів до наших днів. Та в 30-х роках ХХ століттяпочалось швидке руйнування цих «капсул» і деяка частина на сьогодні вже повністю знищена, а більшість майже розорена сільськогосподарською технікою.

Щоб зберегти спадок пращурів, Кіровоградська археологічна експедиція (керівник – М.П. Тупчієнко) прибула до с. Новомиколаївка Новгородківського району Кіровоградської області, де протягом 8 днів було досліджено два давніх кургани, що от-от мали зникнути.

Перший насип епохи бронзи, що виник приблизно 4 тис років тому, слугував «капсулою часу» для багатьох культур. На думку М.П. Тупчієнка, унікальність даного насипу є те, що катакомбні поховання (2700-2000рр. до н.е.) розташовані в центральній частині насипу (що є досить не характерним явищем) і повернуті одне до одного. Як правило, катакомбні поховання віддалені від центру давнього насипу. Також в кургані знайдено поховання зрубної культури (XVIII-XII ст. до н. е.) про що свідчать горщики з цих поховань. Зберегла ця «капсула» і залишки, скоріше за все, печеніга – мешканця цих степів часів середньовіччя (ІХ- Х ст. н. е.). В його похованні виявлено залізний ніж, череп коня, та залишки великої рогатої худоби. Загалом в насипі знайдено 12 поховань різних культур, що збереглися до наших днів та порівняно велику кількість давніх глечиків – 6 екземплярів, що згодом займуть достойне місце в обласному краєзнавчому музеї.

Другий курган зведений за часів войовничого кочового народу в пору так званого залізного віку – давніми скіфами (VII-III ст. до н.е.). Це підтверджує єдине в насипі поховання жінки-скіф’янки, на жаль, пограбоване ще в давнину. Під час відкриття цієї могили, археологами були знайдені залишки спису, бронзовий наконечник стріли, що є характерними для цієї войовничої культури, прикраси – 6 крихітних золотих намистин, наконечник стріли, астрагали (давні гральні кості), ворворка та інші не менш важливі в науковому плані знахідки.

На жаль, такі свідки давнього минулого нашого краю, як давні курганні насипи висотою до одного метру, на зразок тих, що досліджувала експедиція, через декілька років зникнуть з нашої землі і навіки збережуть свої таємниці від нашого народу та залишаться великі білі плями в історії нашого краю.

Дослідження експедиції мали охоронний характер і хоча технологія дослідження курганів передбачає їх зникнення (адже курган розкопується повністю), інформація про нього продовжує жити у вигляді наукових публікацій. А значить ми знаємо більше про наше минуле, що є невід’ємною частиною цивілізованого суспільства.

Владислав ШАТКОВСЬКИЙ,
слухач секції археології Кіровоградської МАНУМ

І знову до витоків історії

Юні археологи разом з британським
прфесором Джоном Чапменом
Кіровоградщина багата на історичні пам’ятки. Кожен район Кіровоградської області не обділений цікавими археологічними об’єктами, які потребують подальшого дослідження. Не став винятком й Новоархангельський район, а саме село Небелівка. На території цього села знаходиться винятковий за своїми параметрами та науковою значимістю об’єкт археології - поселення-гігант трипільської культури Небелівка, яке датується серединою 4-го тисячоліття до нової ери та є найбільшим поселенням людей у Давній Європі на той час (площа поселення складає 300 гектарів). Не дивлячись на те, що ця культура несе за собою багато нез’ясованих питань-загадок, вона є однією з найбільш досліджених культур. Цією пам’яткою на території нашої області зацікавилися співробітники Даремського університету та Інституту археології НАН України і згодом почалися дослідження та охоронні розкопки. В цьому році вчені досліджували трипільське житло
Знайдений горщик, якому 6 тисяч роківЗнайдений горщик, якому 6 тисяч років
Знайдений горщик, якому 6 тисяч років
та велику за розмірами яму, з якої брали глину, щоб його побудувати, також закладали шурфи щоб визначити стратиграфію (культурні нашарування) об’єкту.

Було знайдено багато цікавих уламків зоо- та антропоморфної пластики (статуетки), також не мало доволі унікальних та цікавих речей, наприклад, розвал горщика із зображенням собаки.

В рамках українсько-британського дослідницького проекту «TRIPOLYE MEGA-SITE» вже втретє беруть участь в професійній археологічній експедиції члени археологічного гуртка «СКіФ», які працювали пліч-о-пліч з археологами Британії, України, США, Італії та інших країн. Юні археологи мали можливість не тільки поспілкуватися з носіями англійської мови, а й навчитися багато чого цікавого від досвідчених вчених-археологів з-за кордону.

Катерина ВАТУЛЬОВА,
слухач секції археології Кіровоградської МАНУМ
Оксана СЕМЕНЮК,
слухач секції археології Кіровоградської МАНУМ